Jak čistit a dezinfikovat brýle?

Poznámka o COVID-19 v souvislosti s nošením brýlí

Vyhýbejte se dotýkání se očí, nosu nebo úst nečistýma rukama – před nasazením nebo sejmutím brýlí si vždy umyjte ruce.

I když se Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC – Centers for Disease Control and Prevvention) domnívají, že COVID-19 se šíří především kontaktem mezi lidmi, riziko může představovat i kontakt s kontaminovanými plochami.

Protože COVID-19 může přežít na určitých tvrdých površích až několik dní, dotek s takto kontaminovaným povrchem a následně s Vaším obličejem Vás potenciálně může vystavit viru.

Lidé, kteří nosí brýle, mohou být z tohoto důvodu vystaveni většímu riziku i při tak banální činnosti, jako je nasazování a snímání brýlí během dne.

Každý, kdo používá brýle, ať už dioptrické, sluneční nebo s ochranou proti modrému světlu při práci na počítači, by měl dbát na důkladné čištění svých brýlí.

Níže uvádíme tipy, jak udržet své brýle čisté a také odpovědi na často kladené dotazy týkající se správného čištění a dezinfekce.

Jak čistit rámy

Při čištění rámů brýlí používejte teplou mýdlovou vodu k odstranění nečistot a bakterií a jemný hadřík k jejich vysušení.

Měkkým zubním kartáčkem můžete vyčistit usazené nečistoty z nosnic a pantů. Vyhněte se dotyku čoček se štětinami kartáčku a brýle vysušte hadříkem z mikrovlákna. Pečlivě vyčistěte všechny části rámů, abyste odstranili odolné nečistoty a mikroby z Vaší pokožky, včetně oblasti, kde se čočky spojují s rámem.

Jak čistit čočky

Při čištění čoček nepoužívejte čistící prostředky s obsahem amoniaku. Povrchová úprava čoček je citlivá na amoniak a jiné chemikálie, které se mohou nacházet v čisticích prostředcích pro domácnost.

Nejprve si důkladně umyjte a dezinfikujte ruce mýdlem a vodou. Mastné nebo špinavé prsty jsou nejen nehygienické, ale také vám ztíží čištění brýlí. Nečistoty na prstech by také mohly poškrábat čočky.

Nejjednodušší způsob– nastříkejte z obou stran čoček přípravek určený přímo k tomuto účelu. Pomocí hadříku z mikrovlákna čočky jemně očistěte a poté je osušte suchou částí hadříku.

Abyste si nepoškodili čočky, nepoužívejte k jejich čištění či sušení papírové ubrousky, kuchyňské utěrky ani oblečení.

Náš TIP!

Čistič na brýle ve spreji naleznete také v naší nabídce.

Čistič čoček Belvoir&Co dokáže odstranit znečištění jako jsou otisky prstů, šmouhy, stopy po vodě a oleji.

Alternativní způsob, jak vyčistit čočky, je použití teplé vody a jemného mýdla, které neobsahuje hydratační a zjemňující složky, například prostředek na mytí nádobí.

Čočky jemně omyjte prsty a opláchněte studenou vodou. Následně je osušte měkkým ručníkem.

Jak zacházet s brýlemi

Při manipulaci s brýlemi je držte za rámy a používejte obě ruce – zabráníte jejich pádu na čočky. Pokud odkládáte brýle, položte je obráceně tak, aby byl můstek dolů. Tímto předejdete poškrábání čoček a převrácení brýlí v případě rámů, které jsou těžší v horní části.

Jak skladovat brýle

Brýle vždy odkládejte do pouzdra, abyste zabránili jejich zaprášení nebo obletí. Buďte opatrní a nenechávejte je na příliš horkých místech – například v blízkosti topení, krbu nebo v rozpáleném autě. Teplo je může zdeformovat a způsobit olupování čoček.

Otázky k čištění brýlí

Je čištění brýlí totéž jako jejich dezinfekce?

Ne. Čištěním brýlí odstraníte špínu, usazeniny a určité množství bakterií. Dezinfekce zabije vysoké procento bakterií na povrchu. Sanitizace snižuje počet choroboplodných zárodků na povrchu na úroveň, která se považuje za „bezpečnou“. Sterilizace zabije veškerý mikrobiální život, což je vhodné v lékařském a laboratorním prostředí. Většina zdravotnických pracovníků tvrdí, že čištění tvrdých povrchů mýdlem a vodou je účinnou strategií v boji s COVID-19.

Mohou na mých brýlích žít bakterie?

Ano. Vaše brýle mohou poskytovat útočiště pro bakterie, spóry plísní a jiné dráždivé látky. Avšak pravidelné čištění rámů a čoček vodou a mýdlem z nich snadno bakterie odstraní. Vyhýbejte se čištění brýlí zamlžováním skel svým dechem – tímto jen zvyšujete množství bakterií na nich.

Mohu použít čistý líh k dezinfekci svých brýlí?

Možná. Alkohol je složka obsažená v některých komerčních přípravcích na čištění čoček. Používání alkoholu k čištění brýlí by však mohlo způsobit poškození povrchové úpravy skel.

Může se virus COVID-19 nacházet na mých brýlích?

Výzkum ukazuje, že COVID-19 je detekovatelný dva až tři dny na plastech a nerezavějící oceli, což jsou materiály používané i při výrobě brýlí. Pravidelné čištění vašich brýlí mýdlem a vodou je efektivní způsob, jak se zbavit viru.

Může mě nošení brýlí chránit před COVID-19?

Někteří odborníci naznačují, že nošení brýlí může představovat zvýšenou ochranu před COVID-19, jelikož se může dostat do těla i přes oči. Brýle poskytují alespoň určitou bariéru proti kapkám přenášejícím virus vzduchem a mohou Vám také zabránit v doteku s tváří.


TEXT: Veronika Novotná, Leden 2021 | ZDROJ

Sleduj nás:

Napsat komentář

Scroll to top