Kdy potřebuji brýle na počítač a co je modré světlo?

Aktuálně žijeme v digitální době, kdy velká část našeho času, ať už toho pracovního nebo volného, vyžaduje práci s počítačem a mobilními zařízeními. Stali se tak neoddělitelnými společníky našich životů.

Avšak množství času stráveného u obrazovek se sebou přináší i různé zdravotní problémy, jako jsou zarudnutí a suchost očí, bolesti hlavy, problémy se soustředěním a poruchy spánku. Všechny tyto problémy mají společného jmenovatele – škodlivé modré světlo.

Co je modré světlo a proč je škodlivé?

Asi jedna třetina všeho viditelného světla se považuje za vysokoenergetické viditelné nebo „modré“ světlo. Mezi umělé zdroje modrého světla patří fluorescenční světlo, žárovky kompaktního fluorescenčního záření (CFL), LED diody, LED televizory s plochou obrazovkou, počítačové monitory, smartphony a tablety.

Vystavení modrému světlu během denních hodin pomáhá udržovat zdravý cirkadiánní rytmus (přirozený, vnitřní proces, který reguluje cyklus spánku a bdění). Problém nastává ve večerních hodinách, v noci a hlavně během zimního období, kdy denního světla není mnohdy dostatek. Tehdy při příliš velkém vystavení modrému světlu prostřednictvím inteligentních telefonů, tabletů a počítačů si můžeme narušit cyklus buzení a spánku, což vede k problémům se spánkem a denní únavou.

Jak mohou pomoci brýle na blokování modrého světla?

Lehké brýle s čirými skly jsou velmi jednoduchým a elegantním řešením omezení modrého světla. Skla jsou potaženy filtrem, který odráží modré světlo a nežádoucí odlesky z obrazovek, které nadměrně oči zatěžují.

Kromě ochrany se takové brýle mohou zároveň stát vkusným a stylovým doplňkem. Nicméně je třeba myslet i na to, že brýle jsou sice skvělým pomocníkem na zmírnění problémů spojených s dlouhodobým vystavením modrému světlu, ale nelze podceňovat i prevenci, například používání kvalitního monitoru, kvalitního osvětlení a také nezapomínat mrkat.

I praktické doplňky mohou mít styl.

Muž s nasazenými bezrámovými brýlemi na počítač Willow Silver se stříbrnými stranicemi.

Značka brýlí Belvoir&Co z Velké Británie navrhuje a vyrábí vlastní designy pro dámy i pány. V naší nabídce máme kvalitní a stylové brýle na počítač, které slouží jako skvělá ochrana proti modrému světlu při práci na pc a mnohdy jsou skvělým doplňkem k outfitu, často vyhledávaným, jak brýle bez dioptrií. Přinášíme ti různé typy rámů, od těch moderních až po retro styly, ze kterých si vybere každý.


TEXT: Veronika Novotná, Listopad 2020

Sleduj nás:

  

Napsat komentář

Scroll to top