Proč volit barevné čočky slunečních brýlí?

Benefity čoček různých barev ve slunečních brýlích

Barevné čočky slunečních brýlí neexistují pouze jako prostředek k vyjádření módních trendů, ve skutečnosti pomáhají odfiltrovat světlo pronikající do očí. Podle barvy čoček to však dělají různými způsoby.

Některé odstíny vylepšují barvy, které vidíte, čímž působí jasněji. Jiné odstíny mohou pomoci zkreslováním barev, snižovat odlesky, blokovat světlo a dokonce zlepšovat ostrost zraku. To znamená, že ne všechny barevné čočky jsou vhodné pro každou příležitost.

Skutečnost je taková, že různé barevné čočky poskytují jiné výhody. Správný odstín čoček by měl v konečném důsledku výrazně zlepšit Vaše vnímání hloubky a snížit únavu očí, aniž to ztížilo schopnost jasně vidět.

Sluneční brýle s barevnými čočkami.

Na UV ochraně záleží více, než na barvě čočky

V první řadě barva čoček Vašich slunečních brýlí není indikátorem toho, kolik ochrany proti UV záření Vám poskytnou. Je to proto, že čočky, které poskytují odpovídající ochranu, jsou ošetřeny bezbarvým povlakem absorbujícím UV záření (více o výhodách a nevýhodách UV záření), bez ohledu na to, jaký barevný odstín zvolíte.

Jinými slovy, na ochraně očí před škodlivými ultrafialovými paprsky nezáleží na barvě, zaleží na tom, co uvádí štítek s UV ochranou – na každém by měla být uvedena 100% -ní ochrana proti UV záření.

Na barvě čoček Vašich brýlí však záleží, pokud hledáte ochranu před náročným viditelným světlem (HEV – high-Enego visible light) nebo spektry modrého světla. A jelikož HEV světlo může způsobit poškození sítnice, je důležité znát možnosti barevných čoček a s nimi související výhody.

Rozdíly barevných čoček v slunečních brýlích

Při výběru barevných čoček nezapomeňte vzít v úvahu Váš životní styl, například každodenní práci a volnočasové aktivity a také způsob, jakým plánujete používat Vaše brýle. Každá barva je speciálně vhodná pro zlepšení a zdokonalení vidění v určitých prostředích a při různých činnostech.

Současně mohou některé nevhodně zvolené barvy dokonce narušit vidění. Pochopení účelu a výhod každé barvy Vám tedy pomůže při vhodném výběru při dalším nákupu.

Zelená

Zelenavě zbarvená čočka pomáhá zlepšit kontrast odfiltrováním modrého světla. Také pomáhá snižovat oslnění a namáhání očí při ostřejším slunečním světle. Tento odstín je vhodný pro každodenní nošení nebo při aktivitách jako tenis či golf.

Přejít na sluneční brýle se zelenými čočkami.

Šedá

Tato neutrální barva redukuje odlesky zejména při pobytu na vodě a je skvělou barvou na stínění jasného světla. Šedě zabarvené čočky jsou vhodné jak v oblačných, tak i ve slunečných dnech a poskytují ochranu před únavou očí, díky čemuž jsou vhodné pro všestranné využití, například i při řízení.

Žena s nasazenými hranatými slunečními brýlemi s UV ochranou Roomers s černým rámem z polykarbonátu a zrcadlovými skly.

Oblíbené sluneční brýle s šedými čočkami Roomers Silver

Modrá a fialová

Čočky s modrým nebo fialovým zabarvením poskytují úžasné a zlepšené vnímání barev. Pomohou Vám vidět jasněji kontury objektů a zároveň poskytují ochranu před reflexními povrchy, zejména při sněhu. Sluneční brýle s modrými čočkami dobře fungují i v mlhavém počasí. Navíc vypadají dobře téměř na jakémkoliv odstínu pleti.

Přejít na sluneční brýle s modrými nebo fialovými čočkami.

Červená a růžová

Hranaté slnečné okuliare s UV ochranou Elton s červenými sklami pre dámy aj pánov.

Červené nebo růžové brýle blokují modré světlo, čímž pomáhají zlepšovat viditelnost a současně snižovat zatížení očí. Navíc pomáhají zvětšit hloubku ostrosti a zlepšit detaily. Proto se brýle s takto zabarvenými čočkami skvěle hodí při různých sportovních aktivitách, jako je například lyžování.

Sluneční brýle Elton II Red

Žlutá, oranžová a zlatá

Sluneční brýle se světlými čočkami v žlutém, oranžovém nebo zlatem odstínu vynikají v podmínkách se střední nebo nízkou úrovní světla. Poskytují vynikající vnímání hloubky a jsou vhodné zároveň pro venkovní i vnitřní sportovní aktivity. Zlepšují také viditelnost objektů, zvyšují jasnost okolí a blokují modré světlo. Mohou však zkreslovat vnímání barev.

Přejít na sluneční brýle se žlutými čočkami.

Jantarová a hnědá

Muž v přírodě s nasazenými hranatými slunečními brýlemi s UV ochranou Sanders se slitinovým rámem zlaté barvy a hnědými skly.

Tyto odstíny snižují odlesky a pomáhají vidět v oblačných dnech o něco jasnější. Mohou také obsahovat červené odstíny, které blokují modré světlo a pomáhají zlepšovat vnímání hloubky.

Jantarové čočky také poskytují očím pohodlí za slunečných podmínek a zvyšují kontrast zelené krajiny a modré oblohy.

Přejít na sluneční brýle s hnědýmičočkami.


TEXT: Veronika Novotná, Březen 2021

Sleduj nás:

Napsat komentář

Scroll to top