Retro brýle Lenonky – hit doby minulé, současné i příští

Byly milovány v minulosti a jsou milovány i dnes. Zdá se, že nadšenci brýlí a slunečních brýlí se neustále rádi vracejí ke kulatým rámům, které vůbec nestárnou.

Kruhové rámy a čočky mají tendenci evokovat auru intelektualismu nebo vyvolávat nostalgickou vintage atmosféru 60. let. Kulaté brýlepřidávají na nadčasovosti tím, že vypadají skvěle v různých stylech a materiálech rámu – od bezrámového, přes tenký kovový rám až po robustnější kousek.

Typ vašeho obličeje je také rozhodujícím prvkem při výběru lenoněk. Tento typ rámu je velmi specifický svým tvarem, a proto je ideální pro lidi se srdečním nebo hranatým typem obličeje. Také velmi lichotí výrazným rysům obličeje, takže pokud se pyšníte výraznými lícními kostmi a čelistí, jsou tou pravou volbou pro Vás.

V dnešní době se kulaté rámy mírně liší stylem, takže je velmi pravděpodobné, že naleznete brýle, které vám budou pasovat. Stylové lenonky s klasickým kovovým rámem se však nejvíc přibližují k originálnímu kousku. Zlatý či stříbrný rám představuje jednoduchou eleganci. Podle toho, jaké šperky nosíte, dokážete sladit také rám brýlí. Mimořádně oblíbené jsou černé, které se hodí naprosto ke všemu a také dokážou perfektně vyniknout v celém černém outfitu. To zejména díky svému specifickému kulatému tvaru, který jednoznačně upoutá pozornost.

Jak se dostaly kulaté brýle do módy?

Původ a vznik kulatých rámů není zcela jasný. Nenajdeme fashionistu nebo konkrétního průkopníka, který by stál za jejich vznikem. Co ale víme je, že všechny módní trendy se pohybují jako kyvadlo. Při zavádění nových tvarů a materiálů se kruhový rám opíral o různé styly. V 60. letech výrazně přišli do módy ve stylu hippies a John Lennon se stal jejich kultovním představitelem. Od vzniku brýlí až dodnes jsou kulaté brýle nadčasovou klasikou. Od Johna Lennona po Winstona Churchilla, Mahatmu Gandhiho, Harryho Pottera a Steva Jobse jsou všichni známí nestárnoucími kulatými rámy – nebo bezrámovými kulatými čočkami.

Příběh Johna Lennona a jeho krátkozrakosti

John Lennon zanechal po sobě nejen kvalitní hudbu, ale také kulaté brýle, které mají ochrannou známku. Jsou ikonickým prvkem, který si pod jménem tohoto umělce ihned představíme. Muzikant vlastnil hned několik párů, nejznámější se staly brýle s oranžovými čočkami. Ty měly prý u zpěváka vzbuzovat tvůrčí inspiraci právě kvůli jejich oranžové barvě podle učení feng šuej. Kulaté rámy se i díky němu dostaly od pop kultury na

To, že kulaté rámy se z celé historie nejvíce spojují s J. Lennnem svědčí i fakt, že lidé chodí do optiky a požadují brýle ve stylu Johna Lennona. Určitě jste se i vy setkali s označením lenonky, které představují právě tyto kulaté brýle v různých provedeních.

Na stránce www.beatlesstory.comse píše o tom, že John Lennon byl velmi krátkozraký. Při oční prohlídce mu ve 31 letech zjistili také astigmatismus a naměřené hodnoty krátkozrakosti představovaly dioptrie ve výši -8,25 pro pravé oko a -7,50 pro levé oko. Zpočátku mu bylo trapně nosit brýle, ale později se staly jeho podpisovým znakem. Zároveň byl John Lennon spolu s Buddym Hollym první, kdo začal vyzdvihovat kulaté brýle jako módní doplněk. John začal nosit své brýle ve stylu „babičky“ poprvé v září 1966, kdy dostal jeden pár v rámci přípravy na svou roli ve filmu Richarda Lestera Jak jsem vyhrál válku.

„Bez jeho brýlí by byl svět pro Johna rozmazaný a zkreslený. Byl by schopen vidět konec kytary a pražců, ale všechno ostatní, co by bylo nad to, by pro něj bylo obtížné,“ uvedl profesor Simon Harding, konzultant v Oční jednotce svatého Pavla.

Kulaté brýle Johna Lennona vydražené za 165 tisíc eur

V Londýně v roce 2019 nechal vydražit šofér kapely The Beatles, Alan Herrings jeho ikonické brýle se zlatým rámem a jemně zelenými čočkami za 137,5 tisíc liber. Jak sám uvedl, John Lennon je nechal na zadním sedadle auta. Brýle byly již tehdy poškozeny, měly uvolněnou jednu stranici a čočku. Šofér se ho zeptal, jestli mu je má nechat opravit, ale John řekl, aby si nedělal starosti protože je měl jen kvůli image. Alan je nikdy nedal opravit a přece je v roce 2019 na dražbě společnosti Sotheby’s koupil nejmenovaný dražitel za téměř 165 tisíc eur.

Kampaň „View from the starss brýlemi Johna Lennona

Mladší sestra Johna Lennona, Julia Bairdová, navštívila v roce 2019 univerzitní nemocnici Royal Liverpool, aby pomohla spustit nejnovější kampaň oční jednotky sv. Pavla „Pohled z hvězd“. Julia si přinesla se sebou velmi speciální sadu brýlí.

Pohled z hvězd“ je sbírka pro lidi postižené ztrátou zraku, jejíž podstata spočívá v tom, aby hvězdy – celebrity darovaly své brýle nebo sluneční brýle, které se mají následně dražit na financování průkopnického výzkumu, který změní léčbu a péči o oči.

St. Paul Eye Unit (Oční jednotka sv. Pavla) spolupracuje s mnoha zeměmi po celém světě včetně Malawi, Indie, USA a Číny. Se sídlem v nemocnici Royal Liverpool poskytuje světově uznávanou oftalmologickou službu zabývající se diagnostikou, léčbou a prevencí nemocí očního a zrakového systému. Ve Velké Británii žije téměř 2 miliony lidí s poruchou nebo ztrátou zraku. Do roku 2025 se podle vědců toto číslo může zvýšit až na 4 miliony. Je možné zabránit mnoha případům poškození zraku či slepoty, a to je hnacím faktorem pro týmy této oční jednotky. Chtějí se podílet na vývoji nových diagnostických a léčebných metod, díky čemuž jim tato kampaň může být finančně velmi nápomocná.

Styl brýlí Johna Lennona je okamžitě rozpoznatelný a proto se rozhodli, že nápad použít něco tak symbolického jako kulaté brýle je skvělým startem této kampaně. Při své návštěvě v nemocnici si Julia vzala se sebou autentický pár Johnových oranžových brýlí z výstavy The Beatles Story, které měla samotná hudební legenda v roce 1971 při nahrávání alba Imagine.

I po smrti významného umělce, jakým John Lennon nepochybně byl, se jeho proslulé kulaté brýle dodnes považují za nesmrtelnou klasiku. Jsou oblíbené nejen u fanoušků umělce, ale také u lidí, kteří vyhledávají stylové kousky a chtějí se odlišit od zažitého stereotypu.


TEXT: Dominika Daňovičová, Srpen 2021

Sleduj nás

Napsat komentář

Scroll to top